Kelionės medicininių išlaidų draudimas ar Europos sveikatos draudimo kortelė – kas geriau?

Kad atostogos neapkarstų ir pašlijusi sveikata nevirstų finansine katastrofa, kelionei būtina deramai pasirengti. Ką dėl to turėtumėte padaryti? Atsakymus rasite šiame straipsnyje.

 

Ką reikia žinoti, kad liga kelionėje, netaptų finansine katastrofa.

Kelionės metu sutrikusi sveikata – itin nemaloni būsena, nuo kurios neapdraustas nei vienas keliautojas. Bloga savijauta ir žlugę atostogų planai – ne blogiausia, kas gali nutikti – tikėtinos ir nenumatytos išlaidos, kurių dydis kartais gali viršyti pačios kelionės kainą. Kad atostogos neapkarstų ir pašlijusi sveikata nevirstų finansine katastrofa, kelionei būtina deramai pasirengti. Ką dėl to turėtumėte padaryti? Prieš kelionę įsigykite Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK) arba kelionės medicininių išlaidų draudimą. Kurį draudimo būdą turėtumėte rinktis, priklausys nuo kelionės krypties ir nuo pageidaujamos draudiminės apsaugos apimties. Vykdami į Europos sąjungos šalis, galite apsiriboti privalomojo sveikatos draudimo garantuojama būtinosios medicinos pagalbos paslauga, tačiau keliaudami į kitas šalis neišsiversite be kelionės medicininių išlaidų draudimo.

Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK)

Turėdami Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK) galėsite kreiptis į Europos Sąjungos šalyse, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje ir Jungtinėje Karalystėje esančias gydymo įstaigas, kuriose jums bus suteikta nemokama būtinoji medicinos pagalba. Kiekvienas privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustas Lietuvos gyventojas ESDK gali įsigyti teritorinėse ligonių kasose. Šios kortelės išduodamos nemokamai ir galioja nuo 2 mėnesių iki 18 metų, priklausomai nuo to, kokiai apdraustųjų grupei asmuo priklauso. ESDK aktuali ne tik suaugusiems asmenims. Kadangi nepilnamečiai vaikai kelionių metu neretai patiria negalavimų dėl staiga pasikeitusio klimato, laiko, mitybos ar patiriamų traumų, nepamirškite sveikatos draudimo korteles užsakyti ir jiems. Jeigu jūsų vaikai vyresni kaip 16 metų, korteles jie gali užsisakyti savarankiškai.

Neretai keliautojams kyla klausimas, ar į visas gydymo įstaigas nurodytose Europos šalyse galima kreiptis? Šiuo atveju svarbu žinoti, kad kiekvienoje šalyje sveikatos priežiūros sistema yra skirtinga ir ne visos gydymo įstaigos priklauso nacionalinei sveikatos sistemai. Jeigu kreipsitės į gydymo įstaigą, kuri nėra sudariusi sutarties su regioninėmis ligonių kasomis, už medicinos paslaugas turėsite atsiskaityti savomis lėšomis ir šios išlaidos nebus kompensuojamos. Todėl prieš kelionę rekomenduojame pasidomėti, kuriose gydymo įstaigose priimamos Europos sveikatos draudimo kortelės, nes tik jose suteiktą būtinąją medicinos pagalbą visiškai arba iš dalies apmokės ligonių kasa.

Taip pat svarbu žinoti, koks atsiskaitymo būdas už medicinos paslaugas taikomas planuojamoje lankyti šalyje. Daugelyje Europos valstybių už Lietuvos piliečiams suteiktas būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, gydymo įstaigai sumoka tos šalies ligonių kasa, kuri vėliau kreipiasi į Lietuvos ligonių kasą (VLK) dėl išlaidų kompensavimo. Tačiau tokia praktika galioja ne visose šalyse. Pavyzdžiui, Prancūzijoje, Belgijoje ir Šveicarijoje už suteiktas medicinos paslaugas pacientams tenka atsiskaityti patiems ir tik vėliau jie gali kreiptis dėl išlaidų kompensavimo. Tokiais atvejais itin svarbu išsaugoti mokėjimo dokumentų originalus ir išrašų iš medicinos dokumentų kopijas. Šiuos dokumentus bus privalu pateikti teritorinei ligonių kasai kartu su prašymu kompensuoti užsienyje suteiktos medicininės pagalbos išlaidas.

Jeigu išvykote į kelionę nepasiėmę ESDK arba kelionės metu ją praradote ir jums skubiai prireikė kreiptis į gydymo įstaigą, per Elektroninių valdžios vartų portalą galite prisijungti prie Valstybinės ligonių kasos informacinės sistemos, savarankiškai suformuoti ir į mobilųjį telefoną ar kitą įrenginį atsisiųsti sertifikatą, kuris laikinai pakeis ESDK. Jeigu tokios galimybės neturite ir į gydymo įstaigą kreipsitės neturėdami nei ESDK, nei ją pakeičiančio sertifikato, suteiktų būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidas jums teks apmokėti iš savo kišenės. Tačiau grįžę į Lietuvą, galėsite kreiptis į teritorinę ligonių kasą pagal savo gyvenamąją vietą dėl išlaidų kompensavimo. Savaime suprantama, privalėsite pateikti visus patirtas išlaidas pagrindžiančius dokumentus ir turėti apdraustojo privalomuoju sveikatos draudimu statusą. Jeigu kelionės metu jūsų sveikatos draudimas nutrūks, už gautas nemokamas medicinos paslaugas užsienyje, privalėsite atlyginti Privalomojo sveikatos draudimo fondui padarytą žalą.

Kelionės medicininių išlaidų draudimas

Kadangi Europos sveikatos draudimo kortelės (ESDK) turėtojui medicininės išlaidos apmokamos tik už būtinąją pagalbą, t. y. ūmiai susirgus, susižeidus ar patyrus traumą ir galioja ne visose šalyse, verta pasvarstyti apie išplėstinį medicininių išlaidų draudimą. Prieš kelionę būtinai pasitikslinkite, ar ESDK galios šalyje, į kurią planuojate vykti ir kokios medicininės paslaugos šioje šalyje traktuojamos kaip būtinoji pagalba. Jeigu nustatyta, kad už atitinkamas paslaugas taikomos priemokos, labai tikėtina, jog papildomo mokesčio neišvengsite – jums gali tekti sumokėti už diagnostiką, vaistus, tvarstymo, fiksavimo medžiagas, transportavimo ar kitas išlaidos.

Kad galėtumėte nesijaudinti dėl neplanuotų išlaidų, susidūrus su sveikatos problemomis, įsigykite kelionės medicininių išlaidų draudimą, kurio draudiminės apsaugos apimitis gerokai didesne nei ESDK. Toks draudimas dažniausiai padengia išlaidas už būtinąją medicinos pagalbą ambulatorinėje bei stacionarinėje gydymo įstaigoje, paskirtus vaistus, tvarstymo bei fiksavimo medžiagas, būtinąją odontologinę pagalbą, skubią medicininę pagalbą nėštumo ar gimdymo komplikacijos atveju, transportavimo bei medicininio repatrijavimo išlaidas ir kt. Būtina atkreipti dėmesį, jog kai kurioms paslaugoms numatyti atlygintinų išlaidų limitai. Jie nurodomi draudimo sutartyse. Įprastai limituojamos odontologinio gydymo, transportavimo, medikamentų įsigijimo ir kt. paslaugos. Viršijus nurodytas sumas, draudimo bendrovės patirtas išlaidas kompensuoja tik iš dalies. Pvz., jeigu draudimo sutartyje nurodyta, jog būtinosios odontologinės pagalbos suma negali viršyti 200 EUR per visą draudimo laikotarpį, o jūs už gydymą užsienyje sumokėjote 300 EUR, draudimo bendrovė kompensuos tik 200 EUR – likusią 100 EUR sumą privalėsite padengti savo lėšomis.

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į draudimo bendrovių taisyklėse nurodomus nedraudžiamuosius įvykius, už kuriuos patirtos išlaidos nebus apmokėtos. Standartinis kelionės medicininių išlaidų draudimas nepadengs išlaidų, jeigu užsiimsite padidintos rizikos veiklomis, pvz.: patirsite traumą slidinėdami, nardydami, važinėdami keturračiu, kartingu, kalnų dviračiu ir pan. Jeigu nesate linkę apsiriboti tingiu poilsiu paplūdimyje ir suplanavote adrenalino kupinas atostogas, būtinai apie tai informuokite savo kelionių konsultantą arba draudimo brokerį – jie pasiūlys specialų draudimo paketą, kuris padengs rizikas, susijusias su nurodyta veikla. Jeigu turite kreditinę banko kortelę su kelionių draudimu, prieš kelionę susisiekite su savo banku ir pasidomėkite, kokios apsaugos jums galioja. Ne mažiau svarbu žinoti, kad sveikatos sutrikdymas, patirtas esant apsvaigus nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų, nebus pripažintas draudžiamuoju įvykiu. Todėl net ir atostogų metu neverta pernelyg atsipalaiduoti.

Susižalojus ar susirgus kelionėje, būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą, kad kuo greičiau būtų suteikta kvalifikuota medicinos pagalba ir informuoti draudimo bendrovę apie įvykį, jos nustatyta tvarka. Jeigu už suteiktas medicinos paslaugas jums teks atsiskaityti gydymo įstaigoje, būtinai išsaugokite mokėjimo dokumentų originalus bei išrašų iš medicinos dokumentų kopijas. Šiuos dokumentus reikės pateikti draudimo bendrovės žalų administratoriui, siekiant gauti kompensaciją už patirtas gydymo išlaidas.

Nuo ligos ar traumos apsidrausti neįmanoma, tačiau galite apsidrausti nuo finansinių nuostolių. Svarbu pasirinkti tinkamą draudimo būdą ir vengti nepamatuotų rizikų.

DRAUDIMO UŽSAKYMAS:

📧 Info@gerolaiko.lt
☎️ +370 67907573
Call Now Button